O Internecie, oprogramowaniu oraz moich własnych małych projektach...
Blog > Komentarze do wpisu

10 darmowych narzędzi do łączenia kanałów RSS

Kanały RSS to bardzo wygodny sposób pozyskiwania informacji z sieci. Jednakże, gdy subskrybujemy wiele kanałów o podobnej tematyce, często wygodniej byłoby mieć je w postaci jednego zbiorczego RSSa. Na szczęście w sieci znajdziemy odpowiednie narzędzia i do takiej operacji.

RSS Mix

Oto lista dziesięciu darmowych narzędzi online, które pozwolą stworzyć zbiorczy kanał RSS:

1. RSS Mixer - Ciekawie wyglądające narzędzie, do którego użycia nie jest wymagane logowanie. Połączone kanały możemy subskrybować w formie RSSa, linku do strony HTML, wersji dla iPhona oraz widgetu na stronę WWW.

2. FeedCombine - Proste do bólu narzędzie pozwalające na połączenie do dziesięciu kanałów RSS (są problemy z kanałami bloksa). Po zatwierdzeniu przenoszeni jesteśmy na stronę, gdzie możemy podejrzeć zawartość stworzonego feeda (adres strony jest także adresem kanału).

3. FeedBlendr - Nie wymagająca logowania usługa umożliwiająca łączenie kanałów RSS. Połączone kanały mogą być udostępniane w formie kanału RSS, ATOM, strony WWW, oraz dostosowanej do urządzeń mobilnych (.m). Utworzony kanał możemy umieścić na własnej stronie korzystając ze skryptu JavaScript lub API.

4. RSS Mix - Obsługa sprowadza się do wprowadzenia w polu tekstowym adresów łączonych kanałów i kliknięcia przycisku. Jako rezultat jego pracy dostajemy linki do kanału RSS oraz strony HTML umożliwiającej jego modyfikację. Narzędzie to nie wymaga logowania.

5. KickRSS - Usługa o nieco dziwnej filozofii obsługi. Nie musimy się na niej logować, lecz tworząc zbiorczy RSS podajemy adres e-mail, który pozwoli później na jego modyfikację. Podczas importowania kanału zdarzają się błędy, ale ponowienie operacji zazwyczaj kończy się sukcesem. Niestety znacznym minusem jest obsługa wszystkich polskich znaków jedynie w przypadku kodowania UTF-8.

6. BlogSieve - Narzędzie pozwala na łatwe łączenie oraz filtrowanie kanałów RSS. Dla każdego nowo tworzonego kanału możemy utworzyć po pięć filtrów dla notek oraz kanałów składowych. Dodatkowo możemy określić, czy mają być usunięte tagi HTML, linki śledzące (np. z FeedBurnera), powtarzające się wpisy, style CSS umieszczone w kodzie oraz skrypty JavaScript. Przed uruchomieniem naszego kanału możemy określić jego nazwę, opis, kategorię, a także zastrzec go jedynie dla nas (nie będzie widoczny publicznie na stronie BlogSieve). Aktywowanie utworzonego kanału odbywa się poprzez skrzynkę e-mail, na którą przesyłany jest link aktywujący.

7. xFruits - Serwis wyspecjalizowany w modyfikacji formy finalnej naszego kanału RSS. Pozwala m.in. na łączenie kanałów, przesyłanie wiadomości z kanału pocztą, utworzenie strony HTML z zawartością kanału, przygotowanie jego wersji mobilnej.

8. FeedBite - To już narzędzie bardziej w stylu czytnika RSS z opcjami społecznościowymi. Pozwala on nam jednak na łączenie kanałów RSS oraz ich filtrowanie według słów kluczowych zawartych w treści. Utworzone kanały zbiorcze mogą być ukryte lub upublicznione, aby reszta użytkowników mogła także z nich korzystać.

9. Yahoo! Pipes - Jest to mój ulubiony serwis pozwalający łączyć, modyfikować, tworzyć i uzupełniać o dodatkową funkcjonalność kanały RSS. Niestety praca z nim wymaga pewnego oswojenia z interfejsem i przyjętą koncepcją działania. W zamian otrzymujemy jednak bardzo rozbudowane możliwości ingerencji w końcowy wynik. Samo tworzenie kanału przypomina układankę - łączymy moduły o różnych funkcjach aby otrzymać zamierzony przez nas efekt.

10. Popfly - Narzędzie Microsoftu o podobnej funkcjonalności do Yahoo! Pipes. Do działania wymaga bibliotek .Net oraz Silverlight. Interfejs aż kipi od wodotrysków graficznych, co moim zdaniem utrudnia pracę. Podobnie jak Pipes jest to narzędzie dla bardziej zaawansowanych.

Życzę owocnej pracy z waszymi ulubionymi kanałami RSS.

tagi/klucze: ,
wtorek, 19 lutego 2008, s.z.y.m.o.n

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
sgk
2008/02/19 23:12:16
Bardzo przydatna lista!
Ja zdecydowałem się na Yahoo! Pipes - głównie dzięki Twojemu modułowi dodającemu dowolny tytuł do do pojedyńczego kanału w ramach zbiorczego feeda.
Niestety zauważyłem, że jest dość długi czas tworzenia zbiorczej rurki przy zbieraniu ok. 15 blogów...
Ale możliwości Y!P są ogromne.
-
s.z.y.m.o.n
2008/02/19 23:26:12
Faktycznie generuje czasem dość wolno, to zapewne efekt wykorzystania wyrażeń regularnych :/ Dodatkowe spowolnienie może być efektem, np. modułu zmieniającego kodowania z ISO na UTF.
Ja przy okazji pisania notki zarejestrowałem się w Popfly Microsoftu. Muszę przyznać, że zastosowane wodotryski graficzne zaciemniają mi funkcjonalność tego narzędzia. Wydaje mi się jednak, że jest to narzędzie jeszcze potężniejsze od Y!P.
Nawiasem mówiąc Popfly też ma problemy z ISO ;)
-
kosciak1
2008/02/20 10:24:00
Jest jeszcze Feed Jumbler - feedjumbler.com/
można się logować, zmieniać zawartość zbiorczego kanału, nadać sensowną nazwę.
Minus to dołączanie do nazwy wpisu pełnego tytułu feedu: [tytuł feedu] tytuł wpisu
Niestety tytuł feedu jest pobierany z feedu i nie można go zmienić, czasem więc jest on dość długi i przy niewielkim miejscu na tytuły wpisów potrafi zajmować całą przestrzeń.
Z tego co widzę nie dodaje reklam, nie wiem jak z limitami długości czy formatowania. W sumie rzadko z tego korzystam
-
s.z.y.m.o.n
2008/02/20 11:55:09
@kosciak
Dołączanie nazwy kanału czasami jest przydatne, ale umieszczanie jej na początku to kiepski pomysł. Podobną funkcjonalność zaimplementowałem sobie w Y!P o czym wspominał już eskey. Różnica jedynie taka, iż ja dodaję tytuł feeda po tytule notki.
Skrypt ostatnie komentarze w nowej wersji
Po sporych perturbacjach skrypt wraca do życia. Teraz z prostym generatorem kodu do w klejenia na blogu!
Wszyskich zainteresowanych zapraszam do ponownej instalacji.
Czytaj dalej...
Promuj swojego bloksa
Czytelnicy mogą promować Twojego bloga umieszczając linki do notek w serwisach społecznościowych. Ułatw im to zadanie dodając na blogu listę odnośników, która tą czynność sprowadzi do jednego kliknięcia.
Czytaj dalej...