O Internecie, oprogramowaniu oraz moich własnych małych projektach...
Blog > Komentarze do wpisu

Lepszy kanał RSS dla bloga w Blox.pl

Jedną z rzeczy najbardziej irytujących mnie na Bloksie jest uboga zawartość generowanego przez system kanału RSS. Na szczęście dzięki zewnętrznym narzędziom można stworzyć o wiele bardziej funkcjonalnego feeda. Mój osobisty wybór padł na tandem Yahoo! Pipes oraz FeedBurnera.

Niedawno wspominałem o nowych modułach w Yahoo! Pipes, to m.in. jeden z nich wykorzystałem do stworzenia rurki generującej niemalże pełny kanał RSS dla Bloksa. Czemu niemalże pełny? Otóż dlatego, że generowany kanał jest pozbawiony obiektów takich jak flash (np. filmiki z YouTube). Na szczęście obrazki pozostają na swoim miejscu, co w większości przypadków może okazać się zupełnie wystarczającą funkcjonalnością.

Rozszerzenie zawartości kanału RSS

Jak już wspomniałem do generowania kanału RSS wykorzystałem stworzoną przeze mnie rurkę Blox: Full Feed. Jako podstawowe źródło danych wykorzystuje ona oryginalny feed generowany przez Bloksa. Na podstawie odnośników w kanale pobierane są następnie strony z komentarzami, z których wydobywana jest treść wpisu.

Chcąc wygenerować własny kanał wystarczy wypełnić pole z adresem bloga i wyeksportować wynik jako kanał RSS (patrz ilustracja poniżej). Osoby posiadające konta Yahoo! Pipes mogą (co jest zalecane) skopiować rurkę.

Przyjęte rozwiązanie ma jednak kilka mankamentów:

  • Brak elementów Flash, o czym pisałem wcześniej.
  • Ograniczenie objętości pobieranego kodu strony do 200kB, ale chyba mało kto ma aż tyle komentarzy (Jeżeli masz mniej niż 150-200 komentarzy pod notką, to nie ma tematu).
  • Brak rozszerzonej treści w przypadku zbyt długiego czasu odpowiedzi serwerów Blox.pl. Kanał zawiera wówczas oryginalną zawartość wygenerowaną przez Bloksa.

Jak dla mnie ograniczenia są do zaakceptowania, a i problemów jak dotąd nie zaobserwowałem.

Publikacja kanału

Otrzymany w powyższy sposób kanał nadaje się do prywatnego użytku, ale nie do publikacji na blogu. Jest to konsekwencją zmiany nazwy źródła danych, jego adresu oraz opisu na odpowiadające wykorzystanej rurce. Tutaj z pomocą przychodzi serwis FeedBurner, który oprócz prowadzenia statystyk dla kanału RSS pozwala na nadpisanie niektórych jego elementów. Za jego pomocą można zatem przywrócić właściwą nazwę oraz opis bloga (Zakładka Optimize ustawień kanału).

Adres kanału RSS generowanego przez FeedBurnera może już zostać podany na blogu w formie linku lub ikonki. Od tej pory subskrybujące go osoby będą mogły cieszyć się bogatszym w informacje kanałem, którego zawartość będzie aktualizowana w pełni automatycznie.

tagi/klucze: , ,
wtorek, 05 lutego 2008, s.z.y.m.o.n
Tagi: blox

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
RSS do Kartonków z obrazkami z Kartonki
Krótkie info dla RSS-owców. Wypaliłam kanał, który zawiera obrazki. Znajduje się on po adresem: http: feeds.feedburner.com BloxFullFeed Creditsy dla s.z.y.m.o.n.a , twórcy metody :- nbsp »
Wysłany 2008/02/08 19:52:02
Komentarze
Gość: Łukasz Sobek, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/02/05 14:04:21
Kręta ścieżka, ale do pokonania. Ciekawe, czy twórcy bloxa zareagowaliby na podpowiedź typu: "hej, a może zrobicie coś z tym kanałem rss bloxa." Z tego co piszesz trzeba się nieco napracować, a to może odstraszyć mniej doświadczonych użytkowników. Z drugiej strony mniej doświadczony blogger chyba nie zwróci aż tak dużej uwagi na kanał rss bloga, ale tu nie jestem pewien.
-
s.z.y.m.o.n
2008/02/05 15:19:26
Problem kanału RSS był już kilkukrotnie podnoszony na bloksowym forum - jak dotąd bez skutku :(

Faktycznie rozwiązanie nie należy do grupy "kliknij i gotowe".
Jeżeli ktoś korzysta już z FeedBurnera, to nie jest to aż takie trudne. Cała procedura sprowadza się wówczas do:
- uruchomienia rurki dla własnego bloga
- zmiany adresu kanału w ustawieniach FeedByrnera
- wypalenia za pomocą dodatkowych funkcji FeedBurnera właściwej nazwy i opisu bloga.

Inna rzecz, że rurka pozwala zrobić taki kanał, na prywatny użytek, dla bloga, którego autor o tym nie pomyślał. Dokładnie tak, jak zrobiłem to dla bloga Kartonki (rysunek w tekście), którego mogę teraz czytać z poziomu Google Readera.
-
cartoonks
2008/02/06 15:40:04
No tak, to teraz przestaniesz odwiedzać mojego bloga, sniff ;-)
-
2008/02/07 12:23:00
@cartoonks:
raczej nie przegapię żadnego wpisu ;)
-
sgk
2008/02/07 14:11:10
No i bardzo dobrze, że jest kolejny sposób na zrobienie własnego (pełnego) RSSa. DeBergerac też dodał taką możliwość w Bloxie.
Ja jednak trzymam się swojego feed43.com - problemów z osadzanymi video nie ma (chyba, że ktoś korzysta z Thunderbirda jako czytnika).

PS.
Kartonki też sobie zrobiłem, ale eri - bloga też odwiedzam ;)
-
Gość: Szymon Błaszczyk, *.aster.pl
2008/02/09 04:06:05
Jedną z najbardziej upier*liwych właściwości rssów bloxowych jest obcinanie tagów UL i OL. Efekt? blogi typo netto są zupełnie nieczytelne.
-
s.z.y.m.o.n
2008/02/13 14:02:48
@Szymon Błaszczyk:
Fakt, to potrafi zirytować ;)
Oczywiście przy moim rozwiązaniu listy wyświetlane są poprawnie.
-
pasiwo
2008/02/14 10:00:34
ciekawie piszesz, choc, dla mnie, skomplikowanie:) Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Pozdrawiam:)
Skrypt ostatnie komentarze w nowej wersji
Po sporych perturbacjach skrypt wraca do życia. Teraz z prostym generatorem kodu do w klejenia na blogu!
Wszyskich zainteresowanych zapraszam do ponownej instalacji.
Czytaj dalej...
Promuj swojego bloksa
Czytelnicy mogą promować Twojego bloga umieszczając linki do notek w serwisach społecznościowych. Ułatw im to zadanie dodając na blogu listę odnośników, która tą czynność sprowadzi do jednego kliknięcia.
Czytaj dalej...