O Internecie, oprogramowaniu oraz moich własnych małych projektach...
Blog > Komentarze do wpisu

Nowy cennik allegro - bilans musi wyjść na zero

Allegro zapowiedziało właśnie zmiany w cenniku za wystawianie aukcji. Ceny niższe o 50% ze zwrotem opłaty w przypadku sprzedaży. Brzmi wspaniale, nieprawdaż? Gdzie jest więc haczyk?

Nie ma nic za darmo

Niższe koszty wystawiania trzeba jakoś zrekompensować, zatem do pary zafundowano nam też podwyżkę. Zmieni się podstawowa prowizja z 4% na 5% (nawet 6) oraz przedział kwotowy jej stosowania (zwiększony do 100zł).

Jak łatwo zauważyć wszystko zostało obliczone, tak by opłata przy sprzedaży była zbliżona większa od obecnej. Zaoszczędzimy zatem jedynie pozornie na aukcjach bez sprzedaży. Zapłacimy natomiast więcej gdy do sprzedaży dojdzie. Różnica 1-2% w prowizji nie zostanie przecież zamortyzowany zwrotem kosztów wystawienia. Opłata za wystawienie ma być zwracana proporcjonalnie do ilości sprzedanych przedmiotów (czyli groszowa sprawa).

Konieczne wyróżnienie?

Niedawno włączono oferty sklepów do listingów wszystkich kategorii, co zwiększyło liczbę dostępnych pozycji. Teraz ustalono zachęcające opłaty za aukcje. Wygląda na to, że allegro stara się drastycznie zwiększyć dostępną ofertę.

Duża konkurencja wymusza dodatkowe promowanie, za które już serwis nie zwróci w przypadku sprzedaży i tu zapewne będzie on szukać dodatkowego dochodu. W rosnącym gąszczu ofert opcja wyróżnienia staje się często koniecznością - klient nie przebije się przecież przez 20-30 stron aby znaleźć nasz przedmiot.

Przypuszczenia te zdaje się potwierdzać nowy cennik, gdzie podstawowe ceny opcji dodatkowych wzrosły. Wyjątkiem są niższe (niezmienione) ceny wyróżnienia dla spełniających warunki Standardu Allegro - porządni sprzedawcy nie zapłacą więc więcej.

Cudów nie ma

Jak widać allegro nie robi prezentów, a jedynie próbuje inaczej rozłożyć przychód z opłat, tak by nie zmniejszyć dostępnej oferty towarów. Uwzględniając wcześniejsze doświadczania ogólne koszty sprzedaży prędzej wzrosną aniżeli zmaleją.

Aktualizacja godz. 20:15 - Po dokładniejszych wyliczeniach (i lekturze dyskusji na forum) widać, że opłaty wzrosną wyraźnie. W przypadku sklepów allegro możemy mówić już jedynie o podwyżce.

piątek, 04 listopada 2011, s.z.y.m.o.n
Tagi: allegro aukcje

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Skrypt ostatnie komentarze w nowej wersji
Po sporych perturbacjach skrypt wraca do życia. Teraz z prostym generatorem kodu do w klejenia na blogu!
Wszyskich zainteresowanych zapraszam do ponownej instalacji.
Czytaj dalej...
Promuj swojego bloksa
Czytelnicy mogą promować Twojego bloga umieszczając linki do notek w serwisach społecznościowych. Ułatw im to zadanie dodając na blogu listę odnośników, która tą czynność sprowadzi do jednego kliknięcia.
Czytaj dalej...