O Internecie, oprogramowaniu oraz moich własnych małych projektach...
Kategorie: Wszystkie | Blox | Linux | Sieć | User JS & CSS
RSS
czwartek, 31 maja 2007

Ostatnio na nadmiar czasu nie mogę narzekać, stąd i spore zaległości w kontaktach ze światem. Dziś znalazłem chwilę czasu na lekkie nadgonienie zaległości.

Wszyscy, którzy śledzą kanały RSS np. Techmeme z pewnością naczytali się ostatnio na temat serwisu Facebook. Umożliwienie dostępu do niego dla aplikacji firm trzecich wywołało sporą wrzawę w "zachodniej" części internetu. Jak zauważył reuptake u nas wydarzenie to przeszło bez większego odzewu.

Czemu u nas tak cicho o Facebooku? Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. Po chwili zastanowienia nasuwa mi się jednak inne...

piątek, 25 maja 2007

Wchodzący na strony MyBlogLog spostrzegli zapewne nowy element na stronach użytkowników jak i blogów. Owym elementem jest pole służące do przypisywania tagów, czyli krótkich informacji opisujących daną stronę.

Od tej chwili możemy oznaczać ulubione blogi oraz ich autorów za pomocą znanych większości blogerów tagów. Wystarczy wejść na stronę bloga, autora i wpisać w odpowiednie pole słowa, które nam się z nim kojarzą.

sobota, 19 maja 2007

Zachęcony lekturą ostatniego (10) numeru Dragonii zdecydowałem się na kolejne podejście do LaTeXa, tym razem z wykorzystaniem edytora LyX pracującego pod Ubuntu (ma także wersje na Mac OS X i Windows).
Pierwsze uruchomienie wywołało jednak lekkie odrzucenie. Mimo, iż program obsługuje wprowadzanie polskich znaków (po ustawieniu języka polskiego), to w jego interfejsie obserwujemy "ukochane" przez wszystkich krzaki. Sytuacja taka ma miejsce w menu, oknach dialogowych, a także module sprawdzania pisowni.

Problemy te wynikają z różnic w standardach kodowania polskich znaków w Ubuntu (UTF-8) i LyXie (ISO-8859-2). Po dość długiej walce udało mi się (jak mniemam) jednak je przezwyciężyć.

niedziela, 13 maja 2007

Skrypt nie działa (2012/07/04)

Po zmianach w sposobie dostarczania kanałów RSS przez Blox.pl skrypt przestał działać. Niestety zmiana domeny, z której serwowane są kanaly RSS na zewnętrzną, w stosunku do blox.pl, uniemozliwia pobranie treści komentarzy bezpośrednio za pomoca skryptu JavaScript.

Będę próbował przywrócić działanie widgetu. Niestety z dużym prawdopodobieństwem nie będzie on już działal w tej formie. Więcej informacji o statusie skryptu.

Niedawno eskey pochwalił się przygotowanym przez siebie widgetem pokazującym fragmenty ostatnich komentarzy do notek. Wybrana przez niego technika wymaga wykorzystania oddzielnego serwera, który przetwarza pliki RSS komentarzy. Mimo, iż sam miałem w dalszych planach wykonanie takiego gadżetu, to jednak widząc spore zainteresowanie postanowiłem przygotować go wcześniej. Mój odpowiednik przetwarza kanał RSS lokalnie w przeglądarce uźytkownika, co pozwala na wyeliminowanie konieczności użycia dodatkowego serwera.

wtorek, 08 maja 2007

Dzisiaj Google uraczyło nas nowym interfejsem do swego systemu statystyk Google Analytics. Zmiany są ogromne i robią pozytywne wrażenie. Poniżej przykładowy zrzut ekranu (Dashboard):

 
1 , 2
Skrypt ostatnie komentarze w nowej wersji
Po sporych perturbacjach skrypt wraca do życia. Teraz z prostym generatorem kodu do w klejenia na blogu!
Wszyskich zainteresowanych zapraszam do ponownej instalacji.
Czytaj dalej...
Promuj swojego bloksa
Czytelnicy mogą promować Twojego bloga umieszczając linki do notek w serwisach społecznościowych. Ułatw im to zadanie dodając na blogu listę odnośników, która tą czynność sprowadzi do jednego kliknięcia.
Czytaj dalej...